AM85 – Zakup oświetlenia solarnego dla Szkółki Misyjnej i domków dzieci w Nabwalyi

AM86 – Budowa Centrum Młodzieżowego w Likumbi

AM87 – Budowa dormitorium w Centrum Młodzieżowym im. Św. Jana Bosko w Masansie

PROJEKT AM85:

Zakup oświetlenia solarnego dla Szkółki Misyjnej i domków dzieci w Nabwalyi

W tym roku chciałbym Was poprosić o wsparcie zakupu oświetlenia solarnego. Jeśli ktoś pamięta, przed trzema laty zbudowaliśmy domki dla dzieci, dochodzących z odległych wiosek do naszej szkoły. Uczniowie mieszkają w nich w czasie roku szkolnego. Jest to dla nich wielkie udogodnienie. Ostatnio udało się nam dobudować jeszcze dwa domki. Wspomagamy dzieci także podstawowymi produktami żywnościowymi - mąką, ryżem, fasolą.

W Zambii dość szybko zapada zmierzch. Przez cały rok jest to godzina 18:00-18:30. Dzieci kończą zajęcia szkolne po 16:00. Nie mają zatem zbyt wiele czasu przed zapadnięciem zmroku, by spokojnie się uczyć i odrabiać zadania. Póki co, wspierają się latarkami. Przy takim świetle nie ma mowy o nauce czy czytaniu. Nie wspomnę o wężach czy skorpionach, których niestety jest po zmroku sporo. Marzy mi się, aby w domkach i w przymisyjnej szkółce zainstalować solarne oświetlenie, tak aby codziennie wieczorami dzieci mogły czytać i uczyć się.

Szczęść Boże!

ks. Waldek Potrapeluk, Zambia

PROJEKT AM86:

Budowa Centrum Młodzieżowego w Likumbi

Wielka to radość, gdy widać rozwijającą się wspólnotę wierzących i coraz większe zaangażowanie i odpowiedzialność liderów parafii Likumbi. To rodzi konieczność tworzenia nowych struktur do kolejnych zadań duszpastersko-edukacyjnych.

Odbywa się teraz pierwszy kurs krawiecki, mamy regularne spotkania liderów 14 wspólnot katolickich na terenie parafii Likumbi. Komitet katechetyczny uczy się przygotowania wierzących do sakramentów, liderzy modlitw uczą się prowadzenia modlitw w kościołach, jak nie ma księdza w niedzielę. Są też spotkania grup parafialnych: Legionu Maryi, św. Anny, Nazaretu, ministrantów i dziewcząt tańczących podczas mszy św.

Mamy już komputery do prowadzenia zajęć dla młodzieży po skończeniu średniej szkoły. Trzeba też otworzyć małą bibliotekę i czytelnię dla tych, co chcą czytać i uczyć się. Potrzeba też salki katechetycznej z wyposażeniem dla szkolenia katechistów.

Niestety jest tylko jedna duża salka. Wiele zajęć musi odbywać się na zewnątrz pod wiatą albo pod drzewem, a to jest uzależnione od warunków pogodowych.

Stąd potrzeba budowy Centrum Młodzieżowego, które będzie wielofunkcyjne do prowadzenia różnych kursów: krawieckiego, stolarskiego, komputerowego. Trzeba też salki do prowadzenia przedszkola. A przy tym muszą powstać dobrze utrzymane ubikacje i prysznice. Planuję więc rozpocząć budowanie Centrum Młodzieżowego z 8 różnymi pomieszczeniami i zapleczem sanitarnym, tak by można było w nim prowadzić zajęcia katechetyczno-liturgiczne oraz edukacyjne.

Pozdrawiam i dziękuję!

ks. Piotr Kołcz, Zambia

PROJEKT AM87:

Budowa Dormitorium w Centrum Młodzieżowym im. św. Jana Bosco w Masansie

Cały kompleks pastoralny, który systematycznie powstaje przy naszej misji, czyli Centrum Młodzieżowe św. Jana Bosko i kuchnia z jadalnią, stanowi bazę formacyjną dla wiernych naszej parafii. Służy także coraz częściej różnym wspólnotom apostolskim i forma­cyjnym w naszych dekanacie. Różnego rodzaju rekolekcje, warsztaty i spotkania służą ugruntowywaniu wiary katolickiej na naszym terenie, gdzie katolicy stanowią niewielką grupę. Kobiety i mężczyźni, młodzież i dzieci przybywający tutaj śpią na betonowej podło­dze gdziekolwiek to jest możliwe. Kładą zwykłe worki po kukurydzy lub też twarde maty trzcinowe.

Widząc ich radość i entuzjazm wiary oraz wdzięczność za ten czas wspólnej modlitwy i formacji pragniemy, by to miejsce promieniowało doświadczeniem Boga Żywego we wspólnocie katolickiego Kościoła świętego. Prosimy Was zatem o modlitwę, a Wasz dar materialny chcemy przeznaczyć na budowę dormitorium z dwoma lub trzema salami do przenocowania.

Z modlitwą i szczerą wdzięcznością

ks. Zenon Bonecki, Masansa