23 kwietnia 2022 r. w parafii św. Marii Magdaleny w Tychach odbył się kolejny Kongres Misyjny Archidiecezji Katowickiej.

Uczestniczyło w nim ok. 80 osób reprezentujących różne środowiska misyjne.

Mszy Świętej przewodniczył ks. dr Grzegorz Wita, który czuwał nad całością misyjnego spotkania. Tematem przewodnim Kongresu była postać sługi Bożej Pauliny Jaricot, której beatyfikacja jest zaplanowana na 22 maja 2022 r. Uczestników Kongresu Misyjnego odwiedził i pobłogosławił ks. bp Grzegorz Olszowski. W spotkaniu uczestniczyła misjonarka posługująca od 18 lat w Kamerunie karmelitanka s. Wirgilia oraz były misjonarz posługujący 11 lat w Zambii ks. Grzegorz Kaput.

ZAPOWIEDŹ:
W dniu 18 czerwca 2022 r. jest zaplanowany kolejny Rajd Misyjny DMAK.
W tym roku odbędzie się on w Brennej.
W programie Msza Święta, wejście na Błatnią (917 m n.p.m.), spotkanie w Ośrodku Spotkań i Formacji Archidiecezji Katowickiej św. Jadwigi Śląskiej.
Serdecznie zapraszamy!

Drodzy Aniołowie Misji,

Wspólnoty Żywego Różańca,

Środowiska Misyjne

„Chrystus Zmartwychwstał! Prawdziwie Zmartwychwstał!”

To tradycyjne zawołanie zawiera głęboką prawdę naszej wiary.
Jezus żyje i jest realnie obecny pośród nas.
Stańmy w radości przed żyjącym Bogiem z nadzieją na nasze zmartwychwstanie…

W Wielkanoc świętujemy zwycięstwo Pana Jezusa nad wszelkim złem, lękiem i śmiercią.
Niech pusty grób Chrystusa wyzwoli w nas ogromną radość i ufność, że ostatecznie Życie i Miłość zwyciężą każdy grzech, prześladowanie i wojnę…

Niech Chrystus Zmartwychwstały Was i Wasze rodziny obficie błogosławi!

Niech Boży Duch uzdalnia Was do wysiłku, modlitwy, ofiarności

i świadectwa o Bożej Miłości i Miłosierdziu.

„Nie lękajcie się!”

Wydział Misyjny Archidiecezji Katowickiej

Ks. bp Grzegorz Olszowski

Ks. dr Grzegorz Wita

Elżbieta Kranz

KONGRES MISYJNY

Zapraszamy wszystkie środowiska misyjne archidiecezji katowickiej do udziału w kolejnym Kongresie Misyjnym, który odbędzie się 23 kwietnia 2022 roku w parafii św. Marii Magdaleny w Tychach.

Rozpoczęcie kongresu o godzinie 10:00. W programie Msza Święta o godzinie 11:00 oraz konferencja poświęcona Słudze Bożej Paulinie Jaricot z okazji zbliżającej się jej beatyfikacji.

Prosimy o zgłoszenie udziału w kongresie do dnia 19 kwietnia na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na numer: 504 996 769.

Serdecznie zapraszam na Wielkopostny Dzień Skupienia Dzieła Misyjnego Archidiecezji Katowickiej, który odbędzie się w sobotę 26 marca w parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach.

Rozpoczęcie o godzinie 11:00.

W programie:
konferencja ks. dr. Grzegorza Wity, Msza Święta o godzinie 12.30 pod przewodnictwem ks. bp. Grzegorza Olszowskiego, spotkanie przy stole, aktualności misyjne oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Pozdrawiam z modlitwą

ks. dr Grzegorz Wita
Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Katowickiej

Najbliższa niedziela będzie w Kościele w Polsce przeżywana jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Modlitwie w tzw. niedzielę misyjną będzie towarzyszyła ogólnopolska zbiórka do puszek. Ofiary te zostaną przeznaczone na wsparcie dzieł prowadzonych przez 1800 misjonarzy z naszego kraju.

Niedziela misyjna obchodzona jest od 2005 r. w drugą niedzielę Wielkiego Postu. W tym samym roku powstało Dzieło Pomocy „Ad Gentes” - specjalne biuro, które w imieniu polskich biskupów zajmuje się duchowym i materialnym wspieraniem misjonarzy. To ono rozdysponowuje środki zbierane w parafiach w niedzielę misyjną.

Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami – napisał bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji w komunikacie na Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będzie on obchodzony w Kościele w Polsce w II niedzielę Wielkiego Postu, zwaną „ad gentes”, 13 marca, pod hasłem „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”.

„II Niedziela Wielkiego Postu „ad gentes” przypomina o naszej odpowiedzialności za misje w świecie. Na mocy chrztu św. jesteśmy misjonarzami i wszystkim nam Chrystus powierzył mandat misyjny (RMis 77). Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami” – podkreślił Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. Dodał, że w Dniu Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami „jednoczymy się w modlitwie z 1800 misjonarkami i misjonarzami z Polski, głoszącymi orędzie ewangeliczne w 99 krajach misyjnych”.

Ks. Maciej Będziński podkreśla w rozmowie z KAI, że pieniądze zebrane w polskich parafiach w niedzielę misyjną przeznaczone są na realizację konkretnych potrzeb zgłaszanych przez polskich misjonarzy. Są to np. generatory prądotwórcze, rowery dla katechetów czy projekty związane z edukacją ewangelizatorów.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, które w imieniu Kościoła w Polsce pomaga misjom, w ubiegłym roku zrealizowało 104 projekty o wartości ponad 122 300 euro i wsparło misjonarzy dotacjami na sumę prawie 2 mln zł. Dołączyć do grona darczyńców można poprzez ofiary na jego konto, a także wysyłając SMS na numer 72032 o treści „Misje”. Więcej informacji o sposobach pomagania misjom można znaleźć na stronach www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl

Poniżej pełny tekst komunikatu bp Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Misji.

źródło: www.misje.pl

W większości parafii, podobnie jak w Świerklanach, zamiast chodzenia od domu do domu kolędnicy misyjni przedstawili przygotowane przez siebie scenki w kościołach.

Ks. Grzegorz Wita, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Katowickiej, mówił jednak dzieciom na podsumowaniu akcji 8 stycznia w Świerklanach, że to nie jest najważniejsze. Mimo przeszkód, bierzemy udział w czymś wielkim. Ważne, że wam się chce coś robić, że spotykacie się między sobą, np. Dzieci Maryi i ministranci, i robicie coś razem. To jest taki potencjał, taki power, że z tego jest dużo dobrego, a będzie jeszcze więcej - powiedział.

W czasie podsumowania akcji w Świerklanach kolędnicy zobaczyli na ekranie nagrane pozdrowienia z jedynego w Kazachstanie parafialnego domu dziecka. Znajduje się on w miejscowości Kapszagaj. Zebrane przez kolędników środki trafią między innymi w to miejsce.

Te pozdrowienia nagrali w Kazachstanie ks. Artur Zaraś i dzieci. Przysłali nam ten filmik w ostatnim momencie, w poniedziałek 3 stycznia, bo od wtorku już mają wyłączony internet i nie ma z nimi kontaktu - powiedziała Małgorzata Bernat, katechetka w Szkole Podstawowej nr 1 w Świerklanach. Internet w Kazachstanie jest wyłączony z powodu wybuchu tam krwawych zamieszek.

Polscy księża starają się też o wykształcenie swoich podopiecznych, którzy kończą już pobyt w domu dziecka. Wielu z nich pomogli podjąć studia w Polsce.

Mszy świętej dla kolędników misyjnych przewodniczył ks. bp Grzegorz Olszowski. W homilii porównał ich do mędrców, którzy zostawili ciepłe domy i ruszyli na poszukiwanie Jezusa. Mówił, że kolędnicy chodzą po domach, by głosić Dobrą Nowinę, że Jezus stał się człowiekiem, przyszedł na ten świat, by nas zbawić, by nas umocnić.

Zbierając środki na misje, także uczestniczycie w wielkim dziele misyjnym. Te środki bardzo konkretnie wspomagają misjonarzy, którzy w innych częściach świata głoszą Jezusa Chrystusa. Macie wielki udział w głoszeniu Ewangelii, w objawieniu się Jezusa Chrystusa światu. I za to chcę wam bardzo podziękować i prosić was, byście nie ustawali w tej misyjnej działalności - zachęcał biskup Grzegorz.

Źródło: www.katowice.gosc.pl