Najuboższym, niepełnosprawnym i zaniedbanym dzieciom z krajów Azji Środkowej - Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu - poświęcona jest tegoroczna akcja polskich Kolędników Misyjnych. Od 26 grudnia do 6 stycznia w wielu parafiach będą oni kwestować na rzecz swoich rówieśników. Akcja pomocy dla dzieci w krajach misyjnych prowadzona jest od blisko 30 lat.

W tym roku Kolędnicy Misyjni realizują swoją akcję dla dzieci z krajów Azji Środkowej: Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu. W tych byłych republikach ZSRR w szczególnie trudnej sytuacji są dzieci niepełnosprawne, nie objęte opieką systemową przez państwo. Nie mogą chodzić do szkół państwowych, a innych placówek oświatowych tam nie ma. Najmłodsi siedzą najczęściej zamknięci w domach.

Wielkim problemem jest też brak jakichkolwiek pozaszkolnych lub wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży. Najczęściej spędzają oni wtedy czas na ulicach, co nie prowadzi do niczego dobrego. Wiele rodzin znajduje się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Brak pracy rodziców i środków do życia sprawia, że dzieci pozostawione są same sobie, wychowują się jako sieroty i półsieroty społeczne. Lepsza sytuacja jest w Kazachstanie przeżywającym rozkwit z powodu złóż mineralnych niż w pozostałych dwóch krajach - pustynnym Uzbekistanie i górzystym Kirgistanie.

W ubiegłym roku Kolędnicy Misyjni wsparli dzieci masajskie. W ramach akcji zebrano ponad 1,5 mln zł. Środki trafiły jednak aż do dziewięciu krajów, nie tylko w Afryce (Burundi, Madagaskar, Maroko, Nigeria, Tanzania, Kazachstan, Indie, Pakistan, Uzbekistan) i spożytkowano je na 54 projekty pomocowe: utrzymanie i codzienne funkcjonowanie parafii i grup dziecięcych, funkcjonowanie szkół i przedszkoli, domy dziecka, ośrodki dziecięce, świetlice oraz ochronę zdrowia i życia, przychodnie, leki, dożywianie dzieci.

źródło: www.misje.pl

Zakończenie tegorocznej akcji prowadzonej w archidiecezji katowickiej odbędzie się w sobotę, 8 stycznia 2022 r., w parafii św. Anny w Świerklanach.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Kolędników!

Ks. dr Grzegorz Wita
Dyrektor Papieskich Dział Misyjnych Archidiecezji Katowickiej