Najbliższa niedziela będzie w Kościele w Polsce przeżywana jako Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Modlitwie w tzw. niedzielę misyjną będzie towarzyszyła ogólnopolska zbiórka do puszek. Ofiary te zostaną przeznaczone na wsparcie dzieł prowadzonych przez 1800 misjonarzy z naszego kraju.

Niedziela misyjna obchodzona jest od 2005 r. w drugą niedzielę Wielkiego Postu. W tym samym roku powstało Dzieło Pomocy „Ad Gentes” - specjalne biuro, które w imieniu polskich biskupów zajmuje się duchowym i materialnym wspieraniem misjonarzy. To ono rozdysponowuje środki zbierane w parafiach w niedzielę misyjną.

Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami – napisał bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji w komunikacie na Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Będzie on obchodzony w Kościele w Polsce w II niedzielę Wielkiego Postu, zwaną „ad gentes”, 13 marca, pod hasłem „Wieczernik szkołą braterstwa misyjnego”.

„II Niedziela Wielkiego Postu „ad gentes” przypomina o naszej odpowiedzialności za misje w świecie. Na mocy chrztu św. jesteśmy misjonarzami i wszystkim nam Chrystus powierzył mandat misyjny (RMis 77). Nawet jeśli nie wyjeżdżamy do krajów misyjnych, jesteśmy misjonarzami” – podkreślił Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. Dodał, że w Dniu Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami „jednoczymy się w modlitwie z 1800 misjonarkami i misjonarzami z Polski, głoszącymi orędzie ewangeliczne w 99 krajach misyjnych”.

Ks. Maciej Będziński podkreśla w rozmowie z KAI, że pieniądze zebrane w polskich parafiach w niedzielę misyjną przeznaczone są na realizację konkretnych potrzeb zgłaszanych przez polskich misjonarzy. Są to np. generatory prądotwórcze, rowery dla katechetów czy projekty związane z edukacją ewangelizatorów.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes”, które w imieniu Kościoła w Polsce pomaga misjom, w ubiegłym roku zrealizowało 104 projekty o wartości ponad 122 300 euro i wsparło misjonarzy dotacjami na sumę prawie 2 mln zł. Dołączyć do grona darczyńców można poprzez ofiary na jego konto, a także wysyłając SMS na numer 72032 o treści „Misje”. Więcej informacji o sposobach pomagania misjom można znaleźć na stronach www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl

Poniżej pełny tekst komunikatu bp Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Misji.

źródło: www.misje.pl